Jak piosenkarze zarabiają pieniądze?

Czy zastanawiałeś się kiedyś jakie są główne źródła dochodu muzyków, jak artyści zarabiają pieniądze? W dzisiejszych czasach tylko nielicznym szczęśliwcom udaje się żyć z muzyki. Obecnie, w dobie Internetu, sposób tworzenia i produkcji muzyki uległ radykalnej zmianie w ciągu ostatnich kilku lat. W rezultacie, artyści i wytwórnie płytowe musiały przemyśleć sposób zarabiania pieniędzy poza sprzedażą płyt.

Jak artyści zarabiają pieniądze?

Zdecydowana większość dochodów muzyka pochodzi z koncertów, licencji telewizyjnych i filmowych oraz merchandisingu.

Inne sposoby uzyskiwania dochodów przez muzyków są bardzo zróżnicowane:

  • Sprzedaż płyt w formie fizycznego nośnika. Warto wspomnieć, że nastąpił swoisty powrót winyli.

Sprzedaż cyfrowa muzyki.

  • Strony internetowe i aplikacje do streamingu muzyki (Spotify, Apple Music…).
  • Koncerty. Występy na żywo zyskały popularność nie tylko jako sposób na zarabianie pieniędzy jako muzyk, ale także do budowania lojalności i łączenia się z fanami.
  • Udział w festiwalach. Dzięki pojawieniu się Spotify, ludzie zmienili sposób rozumienia muzyki i wolą zainwestować określoną kwotę w bilet na koncert czy festiwal, niż wydawać pieniądze na płytę.
  • Merchandising. Merchandising został urozmaicony i udoskonalony, obejmując wiele możliwości: koszulki, bluzy, książki, akcesoria.
  • Reklama i promocja. Do kampanii reklamowych związanych z produktami takimi jak odzież, obuwie czy nawet wody kolońskie włącza się wielu artystów. Innymi słowy, uzyskują oni dochody poprzez reklamowanie produktów firm, które ich zatrudniają.
  • Tantiemy, licencje i opłaty. Niektóre utwory mogą stać się częścią filmów, reklam, gier wideo.
    Kampanie crowfundingowe mające na celu zebranie pieniędzy na pokrycie kosztów związanych z produkcją lub marketingiem albumu.

Temat, który Cię zainteresuje: Lista najbogatszych muzyków na świecie.

Jak artyści zarabiają na Spotify?

Artyści zarabiają na Spotify, przesyłając swoją muzykę i płaci im się za odtworzenia muzyki. Spotify płaci właścicielowi praw autorskich od 0,006 do 0,0084 dolara za każde odtworzenie. Ważne jest jednak, aby wyjaśnić, co rozumie się pod pojęciem posiadacza praw. Słowo posiadacz praw autorskich obejmuje producentów piosenki, piosenkarzy, autorów tekstów i wytwórnię płytową. Należy również wspomnieć, że Spotify rozróżnia użytkowników premium i darmowych, im wyższy procent odtworzeń od użytkowników premium, tym wyższa zapłata.